Your browser does not support JavaScript!

Firmy s IFRS

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu, kde hledat firmy z jednotlivých krajů, které účtují nebo vykazují podle IFRS. Našla jsem pouze některé pražské, ale potřebovala bych firmy se sídlem v jiných konkrétních krajích. Existuje nějaká databáze, kde firmy hledat?? Předem mockrát děkuji za odpověď, Tereza

Dobry den,


v EU by vsechny firmy na burze musi vykazovat podle IFRS.  Kazda burze by mela publikovat seznam firem na ni obchodovany.


RM

Ve škole nám říkali, že jen určité firmy u nás mohou účtovat dle IFRS. Ostatní, pokud nemají matku v zahraničí a nesplňují určitý požadavek, nevykazují podle IFRS, ale musí účtovat podle českých norem. Bohužel ty, které účtují přímo podle IFRS z konkrétních krajů nemohu dohledat. I tak mockrát děkuji za odpověď, Tereza K.

Zakon o ucetnictvi § 19a (1) sice rika: Účetní jednotka, která je obchodní společností a je emitentem investičních cenných papírů přijatých k obchodování evropském regulovaném trhu, použije pro účtování a sestavení účetní závěrky mezinárodní účetní standardy upravené právem Evropské unie (dále jen „mezinárodní účetní standardy“).


Ale problem je v tom, ze (jak napovida nazev), International Financial REPORTING Standards neupravuji uctovani, jen vykazovani.


Proto zadna firma nemuze uctovat podle IFRS.  Muze vykazovat podle IFRS, uctovat uz ne.


Pozadavek vykazovat podle IFRS vyplyva z narizeni EU (EC 1606/2002).  Cesti zakonodarci si toto narizeni pouze vylozili po svem, kdyz kvuli nemu upravovali zakon.


Dulezite vsak je, ze toto narizeni se vztahuje jen na konsolidovane entity.


Take je dulezite, ze zakon o danich rika: Pro zjištění základu daně se vychází a) z výsledku hospodaření (zisk nebo ztráta), a to vždy bez vlivu Mezinárodních účetních standardů, u poplatníků, kteří vedou účetnictví.


Proto vetsina ceskych firem uctuje podle CUS na urovni pravnicke osoby (co jim usnadni pripravu danovych priznani).  Pouze pri sestavovani konsolidovane financni zpravy provedou adjustmenty, ktere CUS, upravi tak, aby vysledna zprava odpovidala pozadavkum IFRS (nektere firmy to umi lip, nektere hur). 


Ano, je par firem, ktere se snazi uctovat podle IFRS tak, jak vyzaduje zakon.  Ale protoze se podle IFRS vlastne uctovat neda, mivaji s tim docela problemy.


Kazdopadne, co se seznamu firem, ktere uctuji podle IFRS tyce, o zadnem nevim.  


Co se firem, ktere vykazuji podle IFRS tyce, staci se podivat na jakoukoliv evropskou burzu (organizovany trh).  Vsechny firmy, ktere tam emitovaly akcie a/nebo dluhopisy, musi publikovat financni zpravy podle IFRS.

Dobrý den,

sháním pro potřeby své diplomové práce alespoň jednu (nejlépe 3) společnosti, u kterých lze ve výroční zprávě narazit na účetní závěrku sestavenou dle IFRS a dle českých účetních standardů.

Jako příklad uvádím společnosti ŘLP ČR, s. p. a ČD Cargo, a.s.

Bohužel tyto dvě společnosti použít nemohu. Máte nějaký tip na určité společnost?

Děkuji!

Zkuste https://www.pse.cz/en/market-data/shares/prime-market kazda by mela publikovat finacni zpravu podle IFRS. 

Pak se podivejte do https://or.justice.cz/ias/ui/rejstrik sbírky listin.  Pokud zaroven bude take zaverku podle CUS, mela by tam byt.

Jinak nevim.

Přidat komentář